'

Nasz repertuar

Lista wydarzeń

Sprawdź ofertę wydarzeń, wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarzem

20 000 gatunków pszczół
W swoim pełnometrażowym debiucie, reżyserka i scenarzystka Estibaliz Urresola Solaguren zadaje bardzo ważne pytanie. Dlaczego nie mamy problemu z zaakceptowaniem różnorodności wśród innych gatunków, a wobec swojego bywamy tak surowi i krótkowzroczni?

Film opowiadający historię rodziny spędzającej upalne lato w baskijskiej wiosce, który uznawany jest przez wielu za najlepszą tegoroczną hiszpańską produkcję, przyniósł odtwórczyni głównej roli, zaledwie 10-letniej Sofíi Otero, Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Dwie Festiwalowe nagrody specjalne trafiły wówczas także do Reżyserki.
Za stronę wizualną skąpanych w hiszpańskim słońcu „20 000 gatunków pszczół” odpowiada autorka zdjęć Gina Ferrer García.

Blask
Walczący o Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 2017 roku „Blask” Naomi Kawase to wzruszająca historia o tracącym wzrok artyście, dla którego fotografia jest całym życiem i audiodeskryptorce, która dzięki pojawiającemu się nagle uczuciu staje się jego światłem.

Autorem znakomitych zdjęć do filmu jest Arata Dodo. Drugi obraz zrealizowany wspólnie z Kawasą, „Wizja”, przyniosła mu nominację do Złotej Żaby w Konkursie Debiutów Operatorskich na Festiwalu EnergaCamerimage w 2019 roku.

 

CYKL: PODRÓŻ DO KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

Zimowa aura za oknem sprzyja marzeniom o dalekich podróżach, w związku z tym 7 i 14 grudnia wybierzemy się do Japonii, gdzie w role naszych przewodników wcieli się dwoje wyjątkowych autorów kina Kraju Kwitnącej Wiśni – legendarny Yasujirō Ozu oraz znakomita współczesna Reżyserka – Naomi Kawase. Na naszym ekranie zaprezentujemy poruszający „Blask” autorstwa Kawase oraz klasyczną „Tokijska opowieść” Ozu.

Buena Vista Social Club
Przy „Buena Vista Social Club” Wenders towarzyszył w podróży do Hawany swojemu wieloletniemu przyjacielowi Ry Cooderowi, który napisał już wcześniej muzykę do jego filmów „Paryż, Teksas” i „Koniec przemocy”. Reżyser zanurzył się w świecie kubańskiej muzyki: przez kilka miesięcy towarzyszył zespołowi Buena Vista Social Club, najpierw w ich domu w Hawanie, następnie kilka tygodni później, w kwietniu 1998 roku, w Amsterdamie na pierwszym publicznym występie grupy, a jeszcze później, w lipcu 1998 roku, na triumfalnym koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W ten sposób podążał za niemłodymi już bohaterami tradycyjnej kubańskiej muzyki na ich drodze od całkowitego zapomnienia do światowej sławy, co stało się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. „Myślałem, że kręcę film dokumentalny – powiedział –a tymczasem byliśmy świadkami bajki, której nikt nie mógł sobie wymarzyć”.

Dokument muzyczny stał się kinową sensacją i odniósł światowy sukces. Oprócz nominacji do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego „Buena Vista Social Club” otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Filmową, Złotą Niemiecką Nagrodę Filmową, Złotą Kamerę, Brazylijską Wielką Nagrodę Filmową.

Opis SKS

Chłopi
„Chłopi” w reżyserii Hugh Welchmana oraz Doroty Kobieli-Welchman, twórców fenomenalnego „Twojego Vincenta” to jeden z najgłośniejszych tegorocznych tytułów i polski kandydat do Oscara. Wyjątkową animację współtworzyło ponad stu malarzy, którzy przekształcali wcześniej nakręcone kadry w obrazy w stylu melancholijnego malarstwa okresu Młodej Polski. Na naszym ekranie dzieło pojawi się trzykrotnie – 6, 12 i 21 grudnia.

Cięcie!
Naprawdę wiele rzeczy może pójść nie tak, gdy twórcy dostają zadanie nakręcenia niskobudżetowego filmu o zombie w pojedynczym ujęciu, bez cięć… A co się wydarzy, gdy na planie pojawią się prawdziwi nieumarli?

Za stronę wizualną francuskiej wersji filmu odpowiada Jonathan Ricquebourg. Operator kilkukrotnie gościł na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W 2013 roku nominowany był do Złotej Kijanki w Konkursie Etiud Studenckich, a cztery lata później do Złotej Żaby w Konkursie Głównym, za zdjęcia do „Gardło, serce, brzuch” w reżyserii Maud Alpi.

Cykl: Z KAMERĄ WŚRÓD ZOMBIE

W 2017 roku japoński horror komediowy w reżyserii Shin'ichirō Uedy z nieznanymi aktorami, zaprezentowany został na jednym z festiwali filmowych gdzie zrobił furorę i szybko zyskał miano produkcji kultowej! Pięć lat później, Michel Hazanavicius, twórca „Artysty”, stworzył „Cięcie!”, swoją francuską wersję. Czy udało mu się dorównać oryginałowi? Przekonacie się już 15 grudnia! Zapraszamy na mini maraton Z KAMERĄ WŚRÓD ZOMBIE, podczas którego zaprezentujemy obie wersje!

How to Have Sex
Doceniony główną nagrodą w ramach sekcji Un Certain Regard na tegorocznym Festiwalu w Cannes pełnometrażowy debiut reżyserski Brytyjki Molly Manning Walker określany jest mianem głosu Pokolenia Z.

Oczekując na wyniki egzaminów, nastoletnie przyjaciółki wybierają się na imprezowe wakacje, podczas których chcą przede wszystkim dobrze się bawić. Szybko okazuje się jednak, że dojrzewanie i poszukiwanie samych siebie może być trudniejszym wyzwaniem niż im się wydawało…

Molly Manning Walker dwukrotnie odwiedziła Toruń jako Gościni Festiwalu EnergaCAMERIMAGE! Jako Autorka zdjęć, w 2019 roku nominowana była aż w dwóch konkursach: Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych oraz Konkursie Etiud Studenckich. Dwa lata później, w 2021 roku walczyła o Złotą Żabę w Konkursie Wideoklipów. Jej dotychczasowe projekty, zarówno debiut reżyserski jak i te przy których pracowała jako Operatorka, dowodzą, że jest niezwykle empatyczną i wrażliwą artystką, która chętnie i z wyjątkowym wyczuciem portretuje problemy ludzi młodych i marginalizowanych.

Jednym cięciem
Naprawdę wiele rzeczy może pójść nie tak, gdy twórcy dostają zadanie nakręcenia niskobudżetowego filmu o zombie w pojedynczym ujęciu, bez cięć… A co się wydarzy, gdy na planie pojawią się prawdziwi nieumarli?

Cykl: Z KAMERĄ WŚRÓD ZOMBIE

W 2017 roku japoński horror komediowy w reżyserii Shin'ichirō Uedy z nieznanymi aktorami, zaprezentowany został na jednym z festiwali filmowych gdzie zrobił furorę i szybko zyskał miano produkcji kultowej! Pięć lat później, Michel Hazanavicius, twórca „Artysty”, stworzył „Cięcie!”, swoją francuską wersję. Czy udało mu się dorównać oryginałowi? Przekonacie się już 15 grudnia! Zapraszamy na mini maraton Z Kamerą wśród Zombie, podczas którego zaprezentujemy obie wersje!

Królestwo: Exodus
W niedzielę 17 grudnia na naszym ekranie pojawi się absolutna gratka dla fanów Larsa von Triera i jego „Królestwa”! Zapraszamy na pięciogodzinny maraton trzeciego sezonu tego widowiskowego i smakowicie absurdalnego projektu, który czekał na swoją najnowszą odsłonę aż ćwierć wieku! Reżyser gwarantuje, że będzie zabawnie, karykaturalnie i nieco autorefleksyjnie…

Za stronę wizualną „Królestwa: Exodusu” odpowiada Manuel Alberto Claro, który współpracował z von Trierem także przy „Melancholii”, obu częściach „Nimfomanki” i filmie „Dom, który zbudował Jack”. Na przestrzeni lat Claro wielokrotnie gościł na Festiwalu Camerimage w rolach Nominowanego bądź Jurora. W 2004 roku zdjęcia do obrazu „Rekonstrukcja” Christoffera Boe, przyniosły mu Brązową Żabę w Konkursie Głównym.

Zaprezentujemy cały sezon – 5 odcinków, z których każdy trwa ok. godzinę. Po trzecim, zapraszamy na dwudziestominutową przerwę regeneracyjną. Ruszamy o 16:00!
Bilety na maraton - 30 zł/osobę (nie ma możliwości zakupu biletów na pojedyncze odcinki).

Kurczak ze śliwkami
Irański wirtuoz skrzypiec traci chęć życia, gdy w trakcie intensywnej kłótni małżonka kobieta niszczy jego ukochane skrzypce. Nie wiedząc, co ze sobą dalej począć, mężczyzna postanawia położyć się do łóżka i… wyzionąć ducha. Gdy muzyk wprowadza swój straceńczy plan w życie, zaczynają go nawiedzać różne wizje dotyczące zarówno jego przeszłości, jak i przyszłości, a widz poznaje słodko-gorzką historię jego życia. Podobnie jak animowane „Persepolis”, poprzedni film reżyserskiego duetu Satrapi-Paronnaud, „Kurczak ze śliwkami” powstał w oparciu o powieść graficzną autorstwa Satrapi.

Lęk
Walczący o Złotą Żabę w Konkursie Filmów Polskich na tegorocznym Festiwalu EnergaCamerimage „Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego, to poruszający obraz o odchodzeniu na własnych warunkach i siostrzanej miłości… W główne role znakomicie wcielają się Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz.

Autorem zdjęć do filmu jest Bogumił Godfrejów, związany z naszym Festiwalem już od lat 90-tych. Jest aż dwukrotnym laureatem Złotej Kijanki, głównej nagrody w Konkursie Etiud Studenckich! W 1999 roku otrzymał ją za film „Claire”, a rok później za „Kręgi snu”. Operator współpracował z reżyserem Sławomirem Fabickim kilkukrotnie, m.in. przy nominowanym do Oscara fabularnym filmie krótkometrażowym, pt. „Męska sprawa” (2001).

Opętanie
Już w sobotę 16 grudnia zapraszamy na wyjątkowy pokaz specjalny! Na naszym ekranie zaprezentujemy zrekonstruowaną cyfrowo wersję „Opętania” Andrzeja Żuławskiego, jeden z najbardziej oryginalnych i przejmujących obrazów rozpadu małżeństwa w historii kina!

W rolę żony wciela się genialna Isabelle Adjani, która w 1981 roku za swój występ uhonorowana została Złotą Palmą w Cannes oraz prestiżowym Cezarem!

Za głównego Autora zdjęć uznawany jest Bruno Nyutten, który współpracował z Adjani jako operator m.in. przy „Siostrach Brontë ” André Téchiné’a z 1979 roku oraz wyreżyserowanej przez siebie „Camille Claudel” (1988), która otrzymała dwie nominacje do Oscara – dla najlepszego filmu oraz najlepszej aktorki (Adjani).

Drugim twórcą, który według Żuławskiego miał bardzo istotny wpływ na stronę wizualną filmu był jego wieloletni współpracownik, Andrzej J. Jaroszewicz. W dorobku tego znakomitego operatora znajdują się m.in. nakręcone z Reżyserem „Diabeł” (1972), „Najważniejsze to kochać” (1975) czy „Na srebrnym globie” (1987).

Poprzednie życie
„Poprzednie życie” Celine Song to magiczne odkrycie tegorocznego Festiwalu w Sundance i jeden z najbardziej poruszających debiutów ostatnich lat, który oczarował zarówno publiczność festiwalową jak i widzów kin.

Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach – ona jest już mężatką, on świeżo upieczonym singlem. Pytanie, które zadaje sobie cała trójka, zarówno dawni przyjaciele jak i mąż głównej bohaterki to: „Co by było, gdyby?"
Autorem zdjęć do filmu jest Shabier Kirchner. W jego dotychczasowym dorobku znajduje się m.in. obraz „Tylko ty” z 2018 roku z Joshem O’Connorem, w którym dał się poznać jako biegły portrecista codzienności i skomplikowanych relacji międzyludzkich.

Przejścia
„Przejścia”, najnowszy film amerykańskiego twórcy Iry Sachsa z wysmakowananymi zdjęciami autorstwa operatorki Josée Deshaies, to burzliwa historia miłosnego trójkąta. Tomas, filmowiec, który dzieli życie z kochającym mężem Martinem, podczas imprezy z okazji zakończenia zdjęć poznaje Agathe. Rodząca się między nimi namiętność wywraca do góry nogami rzeczywistość całej trójki… W główne role wcielają się ulubieniec festiwalowych publiczności Franz Rogowski, znakomity i charyzmatyczny Ben Whishaw oraz rewelacyjna Adèle Exarchopoulos, którą jakiś czas temu mogliśmy oglądać w prezentowanych w naszym kinie „Pięciu Diabłach”.

Siostrzeństwo świętej sauny
„Siostrzeństwo świętej sauny” to jedna z najciekawszych propozycji dokumentalnych tego roku. Estoński kandydat do Oscara, który doceniony został za reżyserię na Festiwalu w Sundance, jest ciepłą, intymną i zmysłową opowieścią o samoakceptacji, wsparciu i wspólnocie. Akcja powstającego przez osiem lat obrazu rozgrywa się w znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO estońskiej saunie, która potrafi oczyścić i uleczyć nawet duszę.

Twórcy tej poruszającej i ważnej opowieści, reżyserka Anna Hints i Autor zdjęć Ants Tammik gościli niedawno w Toruniu. „Siostrzeństwo świętej sauny” walczyło o Złotą Żabę w Konkursie Długometrażowych Filmów Dokumentalnych na tegorocznym Festiwalu EnergaCamerimage.

Tokijska opowieść
„Tokijska opowieść” pojawia się w czołówce wielu list „najlepszych filmów wszech czasów” i uznawana jest za najważniejsze dzieło Yasujirō Ozu. Twórca zabierze nas w podróż do Tokio, podczas której będziemy towarzyszyć starszemu małżeństwu odwiedzającemu dorosłe dzieci.

Autorem zdjęć do filmu był Yûharu Atsuta, wieloletni współpracownik Ozu.

 

CYKL: PODRÓŻ DO KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI

 

Zimowa aura za oknem sprzyja marzeniom o dalekich podróżach, w związku z tym 7 i 14 grudnia wybierzemy się do Japonii, gdzie w role naszych przewodników wcieli się dwoje wyjątkowych autorów kina Kraju Kwitnącej Wiśni – legendarny Yasujirō Ozu oraz znakomita współczesna Reżyserka – Naomi Kawase. Na naszym ekranie zaprezentujemy poruszający „Blask” autorstwa Kawase oraz klasyczną „Tokijska opowieść” Ozu.

Tramwaj zwany pożądaniem
Tegoroczną działalność naszego kina wieńczy Zakochany Piątek, w ramach którego zaprezentujemy absolutny klasyk światowego kina, przejmujący „Tramwaj zwany pożądaniem” oraz wizualnie smakowitego „Kurczaka ze śliwkami”.

Znakomita ekranizacja sztuki Tennesseego Williamsa w reżyserii Elii Kazana ze zdjęciami Harry’ego Stradlinga, przyniosła w 1952 roku Oscara aż trojgu aktorom – wcielającej się w rolę Blanche Vivien Leigh, a także błyszczącym na drugim planie Kim Hunter oraz Karlowi Maldenowi. Pominięty przez Akademię został tylko genialny Marlon Brando, króry razem z Hunter i Maldenem zawojowali Brodway wcielając się w te same postaci na scenie.

Wielki Gatsby
Widowiskowy „Wielki Gatsby” Baza Luhrmanna, Reżysera, którego mieliśmy przyjemność gościć w Toruniu w zeszłym roku, jest ostatnim tegorocznym tytułem, który pojawi się w naszym kinie w ramach obchodów stulecia wytwórni Warner Bros!

Za stronę wizualną tej stylowej produkcji odpowiada Autor zdjęć Simon Duggan. W dorobku operatora znajdują się filmy takie jak: „Ja, robot” (2004), „Zapowiedź” (2009), czy walcząca o Złotą Żabę na Festiwalu EnergaCamerimage w 2016 roku „Przełęcz ocalonych”.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.

Kupuj więcej za mniej – sprawdź ofertę KARNETÓW