'

B24 – Do Listy Tytułów

Follemente. W tym szaleństwie jest metoda
Paolo Genovese, twórca „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, ponownie pochyla się nad złożonością relacji międzyludzkich i odsłania, co tak naprawdę dzieje się w naszych głowach – tym razem dosłownie…

Bohaterami „Follemente. W tym szaleństwie jest metoda” są Piero i Lara. Ich pierwszej randce towarzyszy zrozumiały stres, pragnienie, by wypaść jak najlepiej oraz potrzeba odgadnięcia myśli i pragnień drugiej osoby. Genovese zagląda w głąb ich umysłów, ukazując lęki, niepewności i wewnętrzne głosy, które spierają się o to, co robić. Każda z tych wewnętrznych osobowości chce bowiem decydować… Ale co, jeśli żadna z nich nie ma racji?

Naszą gościnią specjalną i przewodniczką po świecie Genovese będzie Diana Dąbrowska: filmoznawczyni, edukatorka filmowa, organizatorka przeglądów i festiwali filmowych. Laureatka Konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2020) i Nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa (2022). Specjalistka od włoskiego kina, prowadzi w sieci „Accademię Włoskiego Kina”, w której przygląda się online – bardziej lub mniej znanym – filmom z Półwyspu Apenińskiego.

Niesamowite przygody skarpetek
Nie każda zgubiona skarpetka wpada pod łóżko lub kanapę. Niektóre prowadzą zaskakujące życie – podróżują w czasie, trafiają na biegun północny albo nawet do Hollywood. Ich niesamowite przygody są pełne wrażeń i dobrego humoru!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje z tymi wszystkimi zaginionymi skarpetkami? Każdy z nas miał to doświadczenie – wrzucamy parę skarpetek do szuflady, szafy czy też do kosza na pranie i później wyjmujemy… tylko jedną skarpetkę! Gdzie one znikają? Może skrycie marzą o bardziej fascynującym życiu niż służenie naszym stopom? Być może chciałyby zostać gwiazdami filmowymi lub politykami? A może, wpadając w kąt naszego pokoju, przenoszą się w czasie do prehistorii? Gdziekolwiek trafiają, ich przygody na pewno są przepełnione dobrą zabawą!

„Niesamowite przygody skarpetek” to animowany serial dla dzieci na podstawie bestsellerowych książek Justyny Bednarek i Daniela de Latour. Każdy odcinek przedstawia perypetie różnych skarpetek w historiach pełnych abstrakcyjnego humoru i nietypowych przygód.

W tym secie dowiecie się:

O skarpetce, która została mysią mamą
O skarpetce, która rozśmieszyła córkę Sułtana
O skarpetce, która trafiła do prehistorii
O skarpetce, która znalazła wiosnę
O skarpetce, która została duchem
O skarpetce, która została prezydentką

 

Opis Młode Horyzonty

 

„Niesamowite przygody skarpetek” stanowią część naszego weekendowego cyklu CZAS NA ANIMACJĘ. W jego ramach na naszym ekranie pojawią się także: „Smok Diplodok”, „Ponyo” oraz „Tajemniczy świat Arrietty”.

Przed wschodem słońca
Dokładnie 14 lipca 1995 roku „Przed wschodem słońca” miało swoją polską premierę. Z okazji 30. rocznicy zapraszamy na wyjątkowy, jednorazowy pokaz pierwszej części kultowej trylogii Richarda Linklatera – w odrestaurowanej wersji 4K!

Spotkanie dwojga nieznajomych w pociągu i spontaniczna decyzja, by podczas spaceru po Wiedniu kontynuować fascynującą rozmowę aż do świtu, mogą odmienić całe życie. Julie Delpy i Ethan Hawke tworzą jeden z najbardziej czarujących, rozgadanych duetów w historii kina – zdecydowanie warto ich posłuchać i zobaczyć na wielkim ekranie!

Siedmiu Samurajów
Na pożegnanie czwartego sezonu zapraszamy na absolutny klasyk! Tylko 15 lipca w naszym kinie zagości „Siedmiu Samurajów” – epicka opowieść o honorze, odwadze i poświęceniu, która na zawsze odmieniła historię kina. To jedyna okazja by zobaczyć arcydzieło japońskiej kinematografii na wielkim ekranie!

 

WIRTUOZI I WIRTUOZKI KAMERY to cykl szczególnie dla nas ważny. Celebrujemy w nim dokonania największych Autorów i Autorek Zdjęć filmowych, którzy dzięki swojej maestrii, oryginalności i wyjątkowo harmonijnej współpracy z reżyserami stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.

Bohaterem tegorocznego przeglądu jest Asakazu Nakai, który wspólnie z Akirą Kurosawą zrealizował aż jedenaście produkcji. Na naszym ekranie zaprezentujemy cztery dzieła tego duetu: „Tron we krwi” (1957) – genialną japońską wersję szekspirowskiego Makbeta; detektywistyczny film noir – „Zbłąkany pies” (1949); poruszające „Ikiru: Piętno śmierci” oraz najbardziej znane dzieło w dorobku tych twórców – „Siedmiu samurajów”. Serdecznie zapraszamy!

Viridiana
Już w lipcu, na naszym ekranie pojawi się „Viridiana” - arcydzieło zakazane przez Watykan! Jeden z największych skandali w dziejach kina wraca po ponad 50-latach do polskich kin w odrestaurowanej wersji 4K!

Viridiana, młoda nowicjuszka, przyjeżdża do posiadłości swojego wuja, tuż przed złożeniem ślubów zakonnych. Mężczyzna, zafascynowany jej podobieństwem do zmarłej żony, podejmuje próbę jej uwiedzenia. Po śmierci wuja Viridiana postanawia poświęcić się pomocy ubogim, ale jej idealistyczne plany zderzają się z brutalną rzeczywistością.

„Viridiana" (1961) Luisa Buñuela powstała w Hiszpanii pod rządami generała Franco, co samo w sobie było niezwykłe, biorąc pod uwagę krytyczny i prowokacyjny charakter filmu. Produkcja została dofinansowana przez hiszpańskie władze, które nie zorientowały się w jej antyklerykalnym i subwersywnym przesłaniu. Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, lecz hiszpański rząd potępił dzieło i zakazał jego dystrybucji. Watykan opublikował ostrą krytykę filmu, zarzucając mu bluźnierstwo i demoralizację. "Viridiana" została wprawdzie zakazana w Hiszpanii, lecz zdobyła uznanie na świecie jako jedno z najważniejszych dzieł Buñuela, ukazujące hipokryzję religii i społeczne nierówności. Skandal tylko umocnił jej status jako przełomowego filmu w historii kina.

W przeprowadzonej przez magazyn filmowy „Caimán Cuadernos de Cine” w 2016 roku ankiecie, aż 227 ekspertów na 350 uznało „Viridianę” za najlepszy hiszpański film wszech czasów. - Opis Reset

Uwaga! 10 lipca nasze kino odwiedzi Michał Oleszczyk, filmoznawca i twórca podcastu filmowego – SpoilerMaster – który będzie naszym przewodnikiem po dziele Buñuela. Serdecznie zapraszamy!

Michał Oleszczyk (ur. 1982) - konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. W latach 2014-16 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni. Autor podcastu "SpoilerMaster". Współscenarzysta filmu "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta; kierownik literacki seriali Canal+ ("The Office PL", "Planeta Singli. Osiem historii", "Pisarze. Serial na krótko"), konsultant scenariuszowy takich filmów jak "Hiacynt" czy "To nie mój film". Stały współpracownik serwisu RogerEbert.com; laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005) i Nagrody PISF (2012), nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej w kategorii Najlepszy Scenariusz (za "Wszystkie nasze strachy").

Woodstock
W ramach ostatniej w tym sezonie odsłony cyklu FILMOWE NUTY zapraszamy na oscarową rejestrację jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych w historii – Festiwalu Woodstock 1969! To wyjątkowa okazja, by na dużym ekranie zobaczyć - a przede wszystkim usłyszeć - legendarnych artystów: Jimiego Hendrixa, Jefferson Airplane, The Who, Janis Joplin, Joe Cockera i wielu, wielu innych. Oprócz niezapomnianych doznań muzycznych, ten niezwykły dokument oferuje także mnóstwo ciepła i optymizmu - bo chyba nigdy wcześniej ani później w jednym miejscu nie zgromadziło się tyle pozytywnej energii!

Absolutnie przepyszna muzyczna uczta, jakiej nie można przegapić – 12 lipca o 14:15 tylko u nas. Serdecznie zapraszamy!

Wszystkie odcienie światła
Pełnometrażowy debiut fabularny reżyserki i scenarzystki Papal Kapadii rozpoczął swoją pełną sukcesów drogę festiwalową na zeszłorocznym Festiwalu w Cannes, gdzie uhonorowany został Grand Prix. Na początku 2025 roku „Wszystkie odcienie światła” otrzymały dwie nominacje do Złotego Globu – za najlepszą reżyserię oraz dla najlepszego filmu. Za sukces tego tytułu współodpowiada m.in. autor zdjęć - Ranabir Das, którego kadry zdominowane są przez piękne niebieskie akcenty.

Kapadia snuje niezwykłą opowieść o życiu we współczesnym Bombaju, gdzie przeplatają się losy trzech kobiet mierzących się z wyzwaniami codzienności…

Życie jest piękne
„Życie jest piękne” w reżyserii Roberto Benigniego to wzruszająca, chwytająca za serce opowieść o tym, że miłość, wsparcie najbliższych i wyobraźnia mają ogromną siłę i potrafią być ratunkiem nawet w najtrudniejszych czasach. Film, którego akcja rozpoczyna się w pozornie beztroskich latach trzydziestych, a następnie przenosi nas w realia II wojny światowej, porusza, bawi i inspiruje, ukazując, jak ojcowska miłość potrafi zamienić koszmar w bajkę.

W 1999 roku produkcja zdobyła trzy Oscary, w tym za najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszą muzykę oryginalną (Nicola Piovani) oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego - samego Benigniego.

Autorem zdjęć do filmu był Tonino Delli Colli, wieloletni współpracownik Piera Paolo Pasoliniego, twórca strony wizualnej do wielu absolutnych klasyków kina światowego - m.in. „Imienia Róży” Jeana-Jacquesa Annauda czy, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie” oraz „Dawno temu w Ameryce” Sergio Leone. W 2005 roku operator uhonorowany został na Festiwalu Camerimage Nagrodą za Całokształt Twórczości.