'

Witaj na stronie kina

Wtorek 26/09/2023

Bestie

Thriller | 137 min.
Smutna prawda jest taka, że czasem gdy ścierają się dwa diametralnie odmienne światy, dwa nasączane dekadami odmiennych społecznych, kulturowych i politycznych komunikatów systemy myślenia i postrzegania rzeczywistości – czasem przemocy nie da się po prostu uniknąć. Przekonuje się o tym na własnej skórze zmęczone współczesnym światem francuskie małżeństwo, które zostawia za sobą dawne życie w nadziei na idylliczną egzystencję w zgodzie z naturą w hiszpańskiej Galicji. Lokalni mieszkańcy mają jednak inne zdanie, a z każdym dniem dochodzi do coraz większych tarć.

Autor zdjęć Alejandro de Pablo został w tym roku uhonorowany za swoją pracę prestiżową Nagrodą Goya. czytaj więcej

Noc na Ziemi

Dramat | Komedia | 129 min.
„Noc na Ziemi” to pięć historii o kursach pięciu taksówkarzy pracujących w pięciu miastach na świecie. Wraz z interesującą grupą pasażerów przejedziemy się po ulicach Los Angeles, Nowego Jorku, Drezna, Rzymu i Helsinek.

 

Autorem zdjęć do filmu jest Frederick Elmes, który współpracował z Jarmuschem wielokrotnie, także przy „Patersonie”, „Kawie i papierosach” i „Truposze nie umierają”. W jego dorobku znajdują się również filmy nakręcone z Davidem Lynchem, m.in. „Głowa do wycierania” oraz „Blue Velvet”. Operator od lat związany jest z Festiwalem EnergaCamerimage. W 2000 roku w raz z Davidem Lynchem otrzymał Specjalną Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Dwadzieścia lat później zdobył statuetkę za Pilot Serialu „Hunters: W brzuchu wieloryba”.

 

Cykl: WRZESIEŃ Z JARMUSCHEM

Jim Jarmusch, Amerykanin z Ohio zdaje się być artystą na wskroś europejskim. Jego fabuły są nieśpieszne, pozbawione hollywoodzkich fajerwerków, w swojej estetyce zbliżone do dzieł Nowej Fali, która przeszła przez nasz kontynent z ogromną siłą i wpłynęła na rozkwit kina autorskiego na całym świecie. Należący do tej grupy niezależnych twórców Jarmusch, jest bowiem nie tylko reżyserem, ale również scenarzystą, producentem, a niekiedy także montażystą, autorem zdjęć i aktorem. Dodatkowo, jest fenomenalnym kompozytorem i muzykiem, co wybrzmiewa m.in. w jego współpracy z genialnym lutnistą Jozefem van Wissemem, odpowiedzialnym za ścieżkę dźwiękową do „Tylko kochankowie przeżyją”. W swoich fabułach Reżyser ukochał sobie outsiderów, których spojrzenie na Stany Zjednoczone oferuje zupełnie inną perspektywę. W przypadku każdego obrazu główną rolę odgrywają interesujące dialogi. Jego filmy dowodzą, że proza życia ma w sobie więcej poezji niż nam się wydaje…

Wrzesień z Jarmuschem rozpoczynamy „Patersonem”, wyciszającą pochwalą zwyczajności. Następnie zaprezentujemy „Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem” i „Kawę i papierosy”, w których pojawia się bohaterka innego wrześniowego cyklu, ikona współczesnego kina - Cate Blanchett. Kolejny tydzień zainauguruje „Truposz”, psychodeliczny western z młodym Johnnym Deppem, a kilka dni później w „Nocy na Ziemi” na naszym ekranie zobaczymy m.in. Winonę Ryder. Tytułem, który 25 września zwieńczy cykl będzie „Mystery train”. Tak jak w przypadku wielu filmów Jarmuscha obraz podzielony jest na kilka różnych historii. W pierwszej z nich, w główną rolę młodego japońskiego turysty wciela się Masatoshi Nagase, który po latach powraca w roli amatora poezji w „Patersonie”. Takich powrotów w filmach Jarmuscha jest wiele. Twórca chętnie cytuje swoje poprzednie dzieła, czasem w zupełnie nieoczywisty sposób wplata stworzone wcześniej historie i postacie, tworząc tym samym własne oryginalne uniwersum. czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Wtorek 26/09/2023
Zobacz kolejny dzień